wtorek, 13 czerwiec 2017 08:32

Czy trzeba mieć pozwolenie na budowę domku ogrodowego?

W gospodarstwie domowym, jak i na działce rekreacyjnej potrzebna jest cała masa narzędzi ogrodniczych - łopaty, szpadle, grabie, jak również kosze na liście i kompost, kosiarki czy podkaszarki. Jeśli mamy w domu dzieci, to musimy gdzieś chować ich zabawki ogrodowe albo plastikową piaskownicę. Do takich celów znakomicie nadają się domki ogrodowe. Pytanie tylko, czy potrzebne jest pozyskanie pozwolenia na budowę takiego obiektu na własnej działce?

 

Warunki budowy z Prawa budowlanego

W art. 29 Prawa budowlanego wskazane jest, że domek ogrodowy zasadniczo może być wybudowany na własnej działce bez pozyskiwania pozwolenia na budowę od urzędu gminy czy urzędu miasta. Niemniej bywa, że inwestując w taki obiekt, będzie trzeba dopełnić pewnych formalności. Wszystko zależy od tego, jak duży będzie domek ogrodowy, który chcemy zainstalować na swojej działce, jaka jest jej wielkość i czy na jej powierzchni znajdują się już inne tego typu obiekty. Urzędy odmiennie mogą też interpretować pojęcie domków ogrodowych. Powinny one być kwalifikowane do grona budynków gospodarczych, ale nie zawsze tak jest. Decyzja o przyporządkowaniu domku ogrodowego do konkretnej kategorii wziętej z ustawy Prawo budowlane zawsze uzależniona jest od decyzji podjętej przez urzędnika.

Pozwolenie na budowę nie jest potrzebne w przypadku:

  • obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną, które stanowią integralną zabudowę zagrodową, istniejącą na działce siedliskowej,
  • parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m2 (np. domek ogrodowy stalowy marki CGT), jeśli rozpiętość jego konstrukcji jest nie większa niż 4,80 metrów,
  • wolnostojących parterowych budynków gospodarczych, w tym garaży, altan oraz przydomowych ganków i oranżerii o powierzchni zabudowy do 35 metrów kwadratowych.

Kiedy zezwolenie jest niezbędne?

Gdy na naszej działce znajduje się więcej obiektów zaliczanych do budynków gospodarczych, wówczas budowa kolejnego może wymagać pozyskania pozwolenia z urzędu. Przyjmuje się, że łączna liczba obiektów takich jak parterowe budynku gospodarcze na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 metrów kwadratowych powierzchni działki. Ową powierzchnię zabudowy wyliczamy z obrysu po zewnętrznej stronie domku, ale nie bierzemy pod uwagę dodatkowych elementów, m.in. schodów i podjazdów. Przy inwestowaniu w domek ogrodowy koniecznie sprawdźmy w jego przypadku, czy rozpiętość konstrukcji takiego obiektu nie przekracza 4,80 m, ponieważ większe domki będą już objęte koniecznością pozyskiwania zezwolenia na budowę.

Polecane artykuły

  • 1
  • 2